Praca w Niemczech dla Polaków – jak wygląda rynek pracy dla emigrantów

Data dodania: 29.03.2016


Nasi najbliżsi sąsiedzi zza zachodniej granicy kojarzeni są chyba na całym świecie z porządkiem, pracą na wysokim poziomie i wysoce rozwiniętą gospodarką. Niemcy stanowią drugi najczęściej wybierany kierunek, jeśli chodzi o polskich emigrantów. Oprócz korzystnego położenia geograficznego wyjazd tam jest dla Polaków ułatwiony chociażby przez coraz częściej spotykaną znajomość języka niemieckiego. A jak kształtuje się sytuacja przestrzeni zawodowej dla emigrantów w Niemczech?

Według danych holdingu finansowego HSBC zawartych w raporcie Expat Explorer Niemcy przypominają maszynownię, która w głównej mierze odpowiada za utrzymanie stabilności sytuacji ekonomicznej w całym regionie kontynentalnym. Badanie zostało opracowane na podstawie informacji z 2015 roku i dotyczy ogółu czynników, jakie wpływają na sytuację na rynku pracy z perspektywy pracowników napływowych. Wiodąca myśl opracowana przez autorów raportu opiera się na określeniu Niemiec jako kraju, który jest doskonałym miejsce, aby założyć rodzinę, ale jednocześnie stale rozwijać swoją karierę zawodową.

Nie jest żadną tajemnicą, że Niemcy to stosunkowo bogaty kraj, stąd nie dziwią bardzo korzystne warunki, jakie są oferowane przybyszom z innych państw. Emigranci z całego świata za najbardziej atrakcyjne cechy tego kraju uważają przede wszystkim jego stabilną i silną kondycję finansową oraz bogatą kulturę i otwartość na inne społeczności. Podkreślają jednocześnie, że nie bez znaczenia pozostają kompleksowe mechanizmy zabezpieczeń społecznych. W badaniu HSBC Niemcy zajęły 5 pozycję pod względem atrakcyjnych warunków życia i możliwości rozwoju zawodowego emigrantów, w ogólnym rankingu, uwzględniającym kraje z całego świata.

Niemieckie środowisko pracy i biznesu jest całkowicie spójne z tradycyjnym i nieco stereotypowym pojmowaniem całego narodu niemieckiego. Zrozumienie tutejszej kultury biznesu jest niezbędne, jeśli chce się osiągać sukcesy na polu zawodowym. Pewni swojego losu mogą być kandydaci, którzy posiadają wysokie kwalifikacje i konkretne umiejętności – taka grupa imigrantów może praktycznie w każdej branży liczyć na atrakcyjne możliwości rozwoju kariery, korzystając z dynamicznej sytuacji niemieckiej gospodarki.

Chociaż warunki społeczne i kulturowe wspierają zakładanie rodzin i pielęgnowanie więzi z najbliższymi, w przestrzeni zawodowej istnieje silny rozdział między życiem zawodowym a prywatnym. W tym kraju zdecydowanie nie spotkamy na porządku dziennym rozmów obracających się wokół tematyki spraw osobistych, nieco inaczej może wyglądać sytuacja w firmach, które mają dość zróżnicowane kadry i pracownicy pochodzą z wielu krajów. Jednak niezależnie od specyfiki konkretnego pracodawcy zawsze warto pamiętać, żeby na pierwszym miejscu prezentować swój profesjonalizm i utrzymywać wysoką produktywność w biurze.

Około 13% emigrantów zatrudnionych w Niemczech pracuje na podstawie umowy na czas określony. W ramach tego rodzaju umów pracownicy mogą liczyć na różnego rodzaju dodatki pozafinansowe. Powszechnie obowiązującym jest zapewnienie dostępu do świadczeń zdrowotnych i opieki medycznej (36%). Równie często zatrudnieni imigranci mają możliwość uzyskania premii relokacyjnej (19%) i transportu osobistych rzeczy i własności (18%).

Na korzyść pracy w Niemczech przemawia także otwartość środowisk biznesowych na partnerów z innych krajów, także pod względem językowym. Znajomość języka niemieckiego może ułatwić wiele spraw, zwłaszcza na poziomie biurokracji i kwestii urzędowych, jednak już z umiejętnością posługiwania się językiem angielskim większość kandydatów powinna dać sobie radę, przynajmniej na początku swojej przygody w tym kraju.